صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow ربات انسان نمای سورنا
ربات انسان نمای سورنا چاپ ارسال به دوست
ربات انسان نماي سورنا با 160 سانتيمتر ارتفاع و 60 کيلوگرم وزن در دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.
ربات انسان نماي سورنا با 160 سانتيمتر ارتفاع و 60 کيلوگرم وزن در دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.
به گزارش واحد مرکزي خبر، عقيل يوسفي کما، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران، ربات‌هاي انسان‌نما را نمادي از پيشرفت هر کشور در ساخت ربات اعلام کرد و گفت: آزمايشگاه وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک بر پايه سفارشي که چهار ماه پيش از انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن دريافت کرد، مراحل ساخت ربات انسان‌نماي پيشرفته‌اي را در مدت دو سال برنامه‌ريزي کرد.
رئيس مرکز وسايل نقليه پيشرفته دانشکده مکانيک افزود: در مرحله نخست، ربات کنوني با قابليت حرکت هوشمند روي خطوط به کمک پرتوي فرو سرخ و کنترل از راه دور، گفتن جملات پيش‌بيني شده و حرکت دست و سر، ساخته شد.
وي اضافه کرد: همچنين بر پايه برنامه و با جذب بودجه لازم تا يک سال آينده، اين ربات قادر به بالا رفتن از پله و گام برداشتن خواهد بود و در پايان دو سال شنوايي و بينايي نيز به ربات اضافه مي‌شود.
يوسفي کما، اهميت و دشواري اين طرح در مقايسه با ربات‌هاي کوچک را استفاده از موتورها و سروهاي ويژه (servo) و همچنين پايداري ربات ذکر کرد و گفت:‌ مرحله بعدي کار، اضافه کردن توانايي نشست و برخاست و حرکت پيشرفته شبيه به انسان خواهد بود.
وي افزود: قرار است سورنا در همايشي که 24 آذر به همت انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور برگزار شود، خود را معرفي کند.
حميد طاهباز توکلي نيز هدف از پشتيباني انجمن از اين طرح را استفاده از توانمندي و خلاقيت جوانان و نخبگان کشورمان و نيز گسترش بخش‌هاي تحقيق و توسعه 67000 واحد صنعتي سراسر ذکر کرد.
دبير انجمن مراکز تحقيق و توسعه صنايع و معادن کشور افزود: با تکميل اين طرح در سال 1390، پيش‌بيني مي‌شود اين ربات بتواند مديريت همايش را به عهده بگيرد.
سورنا نام يک سردار ايراني بوده که با سپاهيان کراسوس رومي جنگيده است
 
 
شنبه
بهمن
1401
08
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team