صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow ايرانيان نخستين كساني بودند كه جزاير كومور را كشف كردن
ايرانيان نخستين كساني بودند كه جزاير كومور را كشف كردن چاپ ارسال به دوست
سفير كبير و نماينده تام‌الاختيار اتحاديه كومور گفت: نخستن كساني كه جزاير كومور را كشف كردند ايراني و از اهالي شيراز بودند.
 

سفير كبير و نماينده تام‌الاختيار اتحاديه كومور گفت: نخستن كساني كه جزاير كومور را كشف كردند ايراني و از اهالي شيراز بودند.

احمدنجيد المرزوقي (Ahamda Najjid Almarzouqi) در حاشيه جشنواره زمستاني در گفتگو با خبرنگار فارس در همدان افزود: اجداد ما از شهر شيراز با هدف تجارت با كشتي به كومور سفر كردند و در آنجا ماندند، بر همين اساس ايران و جزاير كومور داراي مشتركات فرهنگي، ديني و مذهبي هستند چرا كه خاستگاه اصلي آنها از ايران و يمن است.
وي گفت: اكثريت مردم جزاير كومور اهل تسنن و شافعي هستند كه به شيعيان نزديك و علاقه‌مند هستند و روز به روز نيز بر تعداد شيعيان در كومور بيشتر مي‌شود.
سفير تام‌الاختيار اتحاديه كومور اظهار داشت: كتيبه‌هايي در برخي از جزاير كومور وجود دارد كه بر روي آنها اسم پنج تن آل عبا نوشته شده و اين نشان دهنده ارتباط نزديك ديني و مذهبي مردم كومور از گذشته با ايرانيان است.
وي تصريح كرد: هم‌اكنون نيز بسياري از آداب، رسوم، فرهنگ و مراسم‌هاي سنتي و ديني ايرانيان در اين منطقه رواج دارد.
المرزوقي اظهار اميدواري كرد بزرگان دو كشور بتوانند از نزديكي روابط ديني و مذهبي دو كشور استفاده كرده و در برقراري روابط سياسي، اقتصادي، صنعتي و فرهنگي از يكديگر استفاده كنند، به ويژه آن كه اتحاديه كومور به كمك‌هاي علمي، فني، صنعتي و كشاورزي ايران بيشتر نيازمند است.
وي خاطر نشان كرد: كشور كومور در ميان كشورهاي اسلامي بيش از هر كشور ديگري به ايران اعتماد دارد و سعي دارد هميشه در كنار ايران بوده و از تجارب چند هزار ساله‌اش استفاده كند.

برگرفته از سایت http://www.topiranian.com/

 
 
شنبه
بهمن
1401
08
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team