صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow انتقال ژن با كمك نانوذرات مغناطيسي
انتقال ژن با كمك نانوذرات مغناطيسي چاپ ارسال به دوست

خبرگزاري فارس: محققان در روشي جديد موفق به انتقال ژن با كمك نانو ذرات شدند.


a0625743


به گزارش خبرگزاري فارس، امروزه از نانوذرات مغناطيسي به صورت گسترده به‌عنوان عوامل وضوح تصوير در تصويربرداري تشديد مغناطيسي استفاده مي‌شود. علاوه بر تشخيص پزشكي، راهكارهايي براي استفاده از اين نانوذرات در درمان وجود دارد. در اين كاربردها، نانوذرات مغناطيسي به نحوي طراحي مي‌شوند كه از برهمكنش آن‌ها با ميدان مغناطيسي خارجي براي ايجاد اثرات درماني در بافت‌هاي اطراف استفاده مي‌شود.
پيشرفت جديدي كه در اين عرصه صورت گرفته است، استفاده از نانوذرات مغناطيسي به‌عنوان پايه‌اي براي انتقال ژن (رهايش مواد ژنتيكي درون سلول‌هاي زنده) است. انتقال ژن را مي‌توان با استفاده از روش‌هاي مختلفي همچون استفاده از حامل‌هاي ويروسي انجام داد.
محققان دانشگاه بن اخيراً امكان و چگونگي استفاده از نانوذرات مغناطيسي را به عنوان پايه‌اي براي انتقال ژن در شرايط مشابه باليني بررسي نموده‌اند. براي انتقال به درون سلول‌هاي انساني، حامل‌هاي ژن به نانوذرات مغناطيسي متصل شده و با استفاده از گراديان ميدان مغناطيسي به درون سلول كشيده شدند.
اين محققان مشاهده كردند كه كارايي انتقال مغناطيسي بسيار بالاتر از انتقال غيرمغناطيسي است. اثر جانبي مطلوب ديگر، مغناطيسي شدن سلول‌ها پس از ورود نانوذرات به درون آن‌هاست. اين اثر مي‌تواند امكان انتقال هدفمند سلول‌ها به نواحي مورد نظر را ايجاد كند.
با كمي‌سازي ماده مغناطيسي وارد شده به درون سلول، بررسي بيشتري روي مكانيسم انتقال مغناطيسي ژن صورت گرفت. اندازه‌گيري‌هاي با حساسيت بالا در محدوده چند پيكوگرم بر سلول با استفاده از PTB و magnetorelaxometry صورت گرفت. ارتباط خوب ميان داده‌هاي اندازه‌گيري شده و انتقال ژن صورت گرفته، امكان استفاده از magnetorelaxometry را براي بررسي انتقال ژن حتي درون بدن موجود زنده فراهم مي‌كند.

منبع: خبرگزاری فارس

 
 
شنبه
بهمن
1401
08
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team