صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow نانو لوله‌هاي كربني داراي اثر ضد ميكروبي هستند
نانو لوله‌هاي كربني داراي اثر ضد ميكروبي هستند چاپ ارسال به دوست

خبرگزاري فارس: نانو لوله‌هاي كربني داراي اثر ضد ميكروبي هستند و مي‌توانند با ميكروب‌ها برخورد كرده و آن‌ها را از بين ببرند.

                                                           nlc

حسن سليمي، مسئول بانك اطلاعات نانو در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: نانو لوله‌ها وقتي با باكتري‌ها برخورد مي‌كنند علاوه بر از بين بردن ميكروب‌ها باعث تغيير رنگ آن‌ها مي‌شود.
وي افزود: در عوامل بررسي شده مشاهده ‌شده كه قطر نانو لوله‌هاي كربني عامل اصلي مكانيزم سميت اين نانو لوله‌ها است كه باعث مي‌شود ميكروب‌ها را از بين ببرد.
سليمي گفت: با توجه به اينكه نانو لوله‌ها انواع مختلفي دارد كه از جمله مي‌توان به نانو لوله‌هاي تك ديواره و اگر چندين استوانه در هم باشد به نانو لوله‌هاي چند لايه تبديل مي‌شود اشاره كرد.
وي تصريح كرد: ميزان سميت اين نانولوله‌ها متفاوت است و نكته جالبي كه وجود دارد اين است كه سميت نانو لوله‌هاي تك ديواره بيشتر از چند ديواره است.
سليمي افزود: روش كار آن‌ها به اين صورت است كه ديواره باكتري را از بين برده و با ويژگي ضد ميكروبي خود آن‌ها را از بين مي‌برد. اين ويژگي نانو لوله‌ها به گونه‌اي است كه علاوه بر خاصيت‌هاي ديگر مي‌توانند ميكروب‌ها و سم‌ها را دفع كند.

منبع: فارس

 
 
شنبه
بهمن
1401
08
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team