صفحه اصلی arrow گزارش arrow گزارش و تصاویری از نشست معارفه نامزدهای انتخابات در یزد
گزارش و تصاویری از نشست معارفه نامزدهای انتخابات در یزد چاپ ارسال به دوست
کوچه مهر یکی از کوچه های محله یزد، محلی است که ستاد انتخاباتی سه نامزد زرتشتیان در مجلس نهم را در خود جای داده است.

روز شنبه ششم اسفند ماه و از ساعت 4 پسین این کوچه شاهد گرد آمدن زرتشتیان از محله های مختلف زرتشتی نشین یزد بود که راهی تالار بزرگچمی می شدند، تا در نشست معارفه نامزدهای انتخابات شرکت کنند، البته با وجودی که زرتشتیان از بیشتر محله های زرتشتی نشین گرد هم آمده بودند شاید روز و ساعت نامناسب باعث شد که هیچ گاه در طول برنامه تالار پر از جمعیت نشود.

با حضور کاندیداها و طرفداران آنها از ساعت 20: 16 برنامه ها با سرایش اوستا توسط موبد رستم کاووسیان زاده آغاز شد، با خیرمقدم پروین فرخانی و تاکید بر برگزاری نشستی آرام و دوستانه، نوبت به سخنرانی کاندیداها رسید.

کورش آذرگشاسبی

مهندس کورش آذرگشاسبی در ابتدای سخنانش به معرفی خویش پرداخت و از سوابقش در کارهای اجتماعی، حضور در جبهه جنگ تحمیلی و سوابق اجرایی اش گفت و افزود: رشته ام مهندسی است، مهندسان معمولا سخنوران خوبی نیستند و از کارهای اجرایی زیادش در زمینه تاسیسات و عمران خبر داد.

دین و جامعه زرتشتی

سپس به ارائه برنامه ها و اهدافش پرداخت در ابتدا به پاسداری از دین و جامعه زرتشتی اشاره کرد و گفت: نماینده و انجمنها و تشکلهای ما به واسطه دین زرتشتی شکل گرفتند و اولین وظیفه ما پاسداری از دین و جامعه زرتشتی است، وی سپس با توجه به رفت و آمدهایی که از جوانی به شهر یزد داشته اشاره کرد که زرتشتیان یزد قدرتمندتر از جاهای دیگر برای پاسداری دین و فرهنگ عمل کرده اند و در این زمینه باید به خود ببالند و اظهار امیدواری کرد که تاریخ در این زمینه به خوبی انعکاس یابد، به گفته مهندس آذرگشاسبی خوشنامی، اخلاق، راستی و درستی به این سادگی به دست نیامده، نیاکان ما بهای سنگین برای پاسداری از این ارزشها پرداختند، آنها را از دست ندهیم.

فرصتها و چشم انداز

این نامزد زرتشتیان در انتخابات مجلس نهم سپس از جامعه زرتشتیان گفت، جامعه ای که به دلیل مهاجرتهای پی در پی در طول تاریخ از جای جای ایران به دو مرکز یزد و کرمان پناه آوردند، در ادامه این جامعه چکیده جامعه کل ایران و زرتشتیان را از بهترین ها، مقام ترین ها، فهیم ترین ها و خردمندترین ها دانست که در این شرایط سخت ماندگار شده اند.

مهندس کورش آذرگشاسبی اعتقاد دارد به همین دلایلی که ذکر کرده زرتشتیان به خوبی، خوب را از بد تشخیص می دهند. پس این جامعه مدیریت خاصی را می طلبد، و نماینده باید یار و همراه و در کنار جامعه و نه در راس باشد. به گفته هموند پیشین انجمن زرتشتیان کرمان با وجود اینکه زرتشتیان در اقلیت هستند، اما اکثریت فرهنگی را تشکیل می دهند و چشم انداز بسیار خوبی برای جامعه به شرط درست عمل کردن و از دست ندادن فرصتها به شرط از دست ندادن زمان و استفاده بهینه از فرصتها، به شرط انفعالی و به عقب نرفتن، قابل ترسیم است و این خواسته جوانان است، جوانانی که اکنون در میدان هستند، وی همچنین به همکاری دولت و حکومت نیز یاد کرد و گفت: یقین دارم که می توانیم دست در دست هم با بهره گیری از سرمایه های انسانی و مادی جامعه  آینده ای روشن را رقم بزنیم.

یک دوره نمایندگی

در پایان سخنانش نیز گفت که او به یک دوره نماینگی اکتفا خواهد کرد و در طول این چهار سال فکر و وقتش را برای خدمت و رفع مشکلات اختصاص خواهد داد نه اینکه برای زمینه سازی در دوره بعد فعالیت کند و گفت: در این راه با سرمایه صداقت تلاش خواهم کرد، امید و نشاط را جایگزین یاس و ناامیدی کنم، همبستگی و همازوری را جایگزین تفرقه و نفاق بکنم، صداقت و راستی را بر جای دروغ و تظاهر بنشانم.

فرشید اختری

دکتر فرشید اختری دومین نامزدی بود که برای معرفی خود و برنامه هایش پشت تریبون قرار گرفت وی نیز در ابتدا به معرفی خود و سوابقش پرداخت، از خانواده و پدربزرگهای شناخته شده اش در زمینه فعالیتهای اجتماعی یاد کرد، به دوران فعالیتش در کانون و برگزاری جام جان باختگان برای نخستین بار در مارکار تهرانپارس به کمک بابک سلامتی گفت و موارد دیگری همچنین عضویت در اتاق بازرگانی و سفر به هند، 6 ماه بازرسی در انجمن خیریه درمانی و ایجاد تحول در آن با برگزاری نشستهای ماهیانه، عضویت در سایت یتا اهو و همکاری در نوشتن کتاب در راه شناخت و همکاری با بنیاد نیکوکاری ماوندادی و درمانگاه یگانگی را ذکر کرد.

ارزشها و چشم انداز

دکتر اختری در ادامه به هدفها و استراتژی هایی که برای پیشرفت جامعه زرتشتی طراحی کرده اشاره کرد و گفت برای اینکه هر مسیری را برویم چراغهای قرمزی داریم که نباید از آن عبور کنیم، وی این چراغ قرمزها را ارزشها نامید و افزود رسیدن به هدف با زیرپاگذاشتن ارزشها مقدس نیست و ارزشهایی که تعریف کرده است را اینگونه یاد کرد: اعتقاد به قانون مداری، رعایت اصول دینی و اخلاقی، مدیریت زمان، همچنین از چشم اندازهایش گفت که بعد از چهار سال باید به آن برسیم: مهمترین آن را همبستگی و اتحاد جامعه زرتشتی دانست.

اهداف و استراتژی ها

بدین ترتیب بازرس اتاق بازرگانی زرتشتیان به سراغ اهدافش و استراتژی ها که راه رسیدن به هدفها هستند رفت: نخستین هدف را مدیریت اجتماعی جامعه دانست و راه رسیدنش را استفاده از افراد موثر، افرادی که برخی از آنها متاسفانه منزوی شده اند دانست که نیاز به حمایت دارند و باید از تجربیات آنها بهره برد، راه بعدی را پیدا کردن نقاط قوت و ضعف و پیدا کردن تهدیدها و فرصتهای جامعه دانست که بر مبنای آن مدیریت و برنامه ریزی کنیم.

هدف دوم را همکاری با انجمنها ذکر کرد  و از همکاری کامل نماینده با توجه به استقلال انجمنها سخن راند.

هدف سوم را ایجاد عدالت و مساوات نامید و یکپارچگی نهادهای مددکاری جامعه را یکی از راه ها در این زمینه عنوان کرد، همچنین از برگزاری جلسات ماهیانه و فصلی نماینده با مردم و مطرح شدن مشکلات سخن راند تا نماینده با کمک مشاورانش آنها را حل کند.

حقوق حقه

سعی در دستیابی حقوق حقه جامعه زرتشتیان که در قانون اساسی و بیانات مقام معظم رهبری به آن اشاره شده و متاسفانه هم اکنون در ورطه سکوت و سکون است، به گفته این نامزد انتخاباتی ما جامعه ای بسیار پویا و بالقوه هستیم ولی باید آن را بالفعل کنیم.

استفاده از علوم جدید در مهارتهای زندگی و بالابردن کیفیت زندگی افراد و حفظ ارزشهای دینی و آداب رسوم زرتشتیان دو هدف دیگر بود، و از گسترش و نهادینه کردن آموزشهای دینی با نظر کارشناسی انجمنهای موبدان گفت.

پروژه مسکن جوانان

ادامه کارهای نیک نمایندگان گذشته، حمایت واقعی از جوانان دو هدف بعدی بود و افزود عاشق جوانان است، و از زمانی که از کانون بیرون آمده و به شغل خود پرداخته هر گونه که توانسته به آنها کمک کرده و از طراحی پروژه مسکن جوانان گفت و از ساخت واحدهایی با همکاری انجمنها که زمین دراختیار قرار می دهند گفت. آخرین هدف نیز استفاده از آخرین تکنولوژی اینترنت دانست و به راه اندازی سایت asha101 اشاره کرد و در پایان خواهان نقشی در مجلس شد که در خاتمه دوران نمایندگی مهر نماینده ساکت به وی زده نشود و مجلس را جای تبادل و تضارب آرا، مشورت و همفکری و جایی که نماینده باید نظراتش را اظهار نماید و تصمیمات خوب را به منصه ظهور بگذارد.

اسفندیار اختیاری

دکتر اسفندیار اختیاری سخنانش را با زبان دری آغاز کرد و خود را یزدی دانست، از فعالیتهایش و زندگی اش در این شهر یاد کرد، به صورت بسیار مختصر از فعالیتهایش گفت که کامل آن در بروشورهای منتشر شده ذکر کرده و سپس به برنامه هایش پرداخت و برنامه را وظیفه مهم نماینده که باید آن را تدوین کند و سعی کند در آن واقعیتها را به دور از شعارها نامید، برنامه را مشخص کننده فکر و استراتژی هر فرد دانست.

 

دکتر اختیاری در این بخش از صحبتهایش به این نکته تاکید کرد که فعالیتهای انجام شده با همیاری و همکاری افراد مختلفی بوده و حتما یک سابقه ای وجود داشته و ادبیاتی همچون اینکه بگوییم ما یا من این کار را کردیم و بقیه باید آن کار را بکنند را چندان مورد قبول ندانست. سپس به هفت راهبردی که در چهار سال گذشته دنبال کرده و در آینده نیز ادامه خواهد داد اشاره کرد.

جایگاه در مجلس:

این نماینده مجلس هشتم، جایگاه در مجلس را تعیین کننده اینکه چگونه می توانید فعالیت کنید، دانست و از اداره ای مثال زد که میزان تاثیرگذاری مدیر و کارمند در آن قابل مقایسه نیست، و به کسب فرنشینی کمیته پژوهش و فناوری در چهار سال گذشته خبر داد و یادآور شد با این گزینه اتفاقات مثبتی هم در زمینه ملی و هم در جامعه زرتشتی رخ داده و اضافه کرد که هر 4 سال این جایگاه با رای گیری کسب شده است و به طرحی همچون شرکتهای دانش بنیان که به نام زرتشتیان مهرخورده یاد کرد و افزود داشتن این جایگاه باعث می شود نماینده راحت تر بتواند با همه وزرا و مدیران کل صحبت کند.

وکیل همه

اختیاری نماینده را وکیل همه دانست و گفت باید در دفترش به روی همه باز باشد و البته یادآورشد که نماینده نخواهد توانست همه مشکلات را حل کند اما حداقل می تواند مشورت بدهد، در همین زمینه افزود که نماینده باید به قانون مسلط باشد و این جمله که به مجلس می روم تا قانون یاد بگیرم را اشتباه خواند و گفت باید قبل از ورود به مجلس باید قانون را دانست تا بتوان از آن استفاده کرد. یکی از دلایل حضورش در بیشتر برنامه ها را نیز شنیدن درد و دلهای مردم دانست.

مهندسی مجدد و همراهی انجمنها

سپس با اشاره به انجمنهای مستقل گفت در جامعه مدرن باید انجمنهای ما باهم کار کنند، از شکل گیری همایش ها و نشستهای انجمنها گفت و از کمیسیون دینی یزد مثال زد که زرتشتیان یزد آن را به خوبی لمس کرده اند، کمیسیونی که باعث شده کلاسهای دینی متمرکز و با آموزشهای یکسان برگزار شود و آن را یک فکر درست دانست که با جمع شدن انرژی ها و فکرها همراه بوده است، همچنین بار دیگر به استقلال انجمنها اشاره کرد و گفت انجمنها صاحب دارایی هایی هستند که متعلق به همه جامعه است و باید توجه کنند که مسئولیت زیادی بر عهده دارند و نماینده را همراه انجمنها دانست.

آموزش

دکتر اختیاری در ادامه سخنانش گفت آینده را بچه های توانمند می سازند و از دو استراتژی مشخص از قدیم یاد کرد، وجود بیش از 40 مدرسه ساخته شده توسط زرتشتیان در یزد را نشانه ی اعتقاد به این نکته دانست که فرد آموزش دیده آینده اش تضمین است، بنابراین آموزش را یک استراتژی مهم جامعه از ابتدا دانست.

مهاجرت

در بخش پایانی به مصادف شدن جامعه کنونی زرتشتیان با پدیده ای به نام مهاجرت اشاره کرد و افزود عوامل زیادی بر این پدیده تاثیر گذاشته اند و یکی از نیازهای امروز را ارتباط با زرتشتیان و جوانانی دانست که در همه ی دنیا پخش شده اند ان هم به مرکزیت ایران، و در همین راستا به حضور زرتشتیان ایران در کنگره های مختلف اشاره کرد و ارتباط را رمز پایداری دانست.

پرسش و پاسخ، مهندس کورش آذرگشاسبی

پس از استراحتی کوتاه که البته با پذیرایی همراه نبود و جمع آوری پرسشها نوبت به نشست پرسش و پاسخ رسید، در ابتدا مهندس آذرگشاسبی پاسخگوی پرسشهای همکیشان بود.

آذرگشاسبی در ابتدا در مورد همبستگی گفت نماینده یک نفر است و باید همه جامعه را پوشش دهد و توجه به یک گروه خاص را باعث تفرقه دانست. وی در مورد معضلات اجتماعی از تجربیاتش در این زمینه گفت و اشاره کرد که آفتهای جامعه جهانی و جامعه کل بر روی جامعه زرتشتیان نیز تاثیر گذاشته و در این زمینه باید کمیسیونهای اجتماعی در انجمنها شکل بگیرد و با استفاده از کارشناسهای اجتماعی مشکلاتی همچون طلاق و اعتیاد بررسی و راه حل پیدا شود.

در مورد اشتغال نیز گفت جوانان باید حرکت کنند و نماینده باید با گرفتن مجوزها انها را همراهی کند، همچنین با توجه به خصوصی شدن بیشتر ادارات از کم شدن استخدامهای دولتی گفت ولی باید تلاش کنیم که این اتفاق بیفتد.

در مورد مهاجرت از برگزاری همایش مهاجرت در چند سال گذشته به مدیریت دکتر اختیاری اشاره کرد و افزود ولی حرکتی در این زمینه نشد، اما به گفته ی وی در کرمان، تلاش شده و اگر آمارگیری در این زمینه انجام شود نشان داده می شود که مهاجرت بسیار بسیار پایین آمده است.

عدم برگزاری جام اشا نیز از مهندس آذرگشاسبی پرسیده شد که وی گفت در این زمینه باشگاه اردشیر همتی تصمیم گیرنده بوده و در آن زمان مسئولیتی بر عهده ایشان نبوده اما می داند که یکی از دلایل عدم برگزاری مصادف شدن با ماه رمضان بوده است.

از این نامزد انتخابات در مورد اشاره به این جمله که طرفدارانش می گویند این انتخابات، آخرین فرصت است، پرسیده شد و وی گفت نگفته آخرین فرصت، بلکه گفته باید تا دیر نشده مسائل را جدی بگیریم و باید از فرصتها استفاده کنیم و اگر مسائل را حل نکنیم به مشکل اساسی بر خواهیم خورد.

یکی از پرسشها نیز در مورد اهواز بود که مهندس آذرگشاسبی توضیحات لازم را ارائه نمود.

در مورد آزادی بیان و نوشتن نیز گفت: اکنون به سادگی دیگر نمی توان حرف زد و نوشت و یا اجازه نمی دهند که بنویسند، و به سایت برساد اشاره کرد و گفت: کامنتی زیر سخنانش در تهران منتشر شده است، که کامنت زیبایی نیست و افزود که نمی داند آیا همه کامنتها در سایت برساد تایید می شوند یا نه، اما در کامنت تایید شده توهینی به وی شده، که اصلا مهم نیست و باید پوستش کلفت تر از این حرفها باشد که این توهینها از میدان به درش کند، سپس با اشاره به نبود آزادی بیان و قلم گفت: ببینید آنچه که منتشر می شود را می بینیم، آنچیزی که درج نمی شود را نمی بینیم. سپس از برخی هوادارانش گفت که افراد شاخص جامعه هستند اما جرات ندارند هواداری شان را اعلام کنند و پرسید این آزادی بیان و قلم است؟

پرسش و پاسخ، دکتر فرشید اختری

دکتر فرشید اختری به نخستین پرسشی که پاسخ داد در مورد همازوری بود و گفت: اگر بحث مدیریت اجتماعی و ارزشهای مطرح شده مورد توجه همه قرار بگیرد به همازوری خواهیم رسید.

در مورد شغل یابی و ایجاد شغل به سایت www.asha101.com اشاره کرد که در آن بحث اشتغال یابی دیده شده، وی همچنین با اشاره به طرح مسکن جوانان گفت که با آغاز این پروژه افراد زیادی درگیر آن می شوند و کارهای زیادی را ایجاد می کند، همچنین به صحبتهای مقدماتی با یکی از مدیران شرکت پیشگامان اشاره کرد، وی از بازدیدی که از کارخانه های رام در یزد و گدرج در هندوستان داشته نیز اشاره کرد و گفت کارهای انجام شده در کارخانه گدرج کمتر از کارخانه رام نیست.

دکتر اختری در مورد حقوق حقه زرتشتیان که در ورطه سکوت و رکود است به اصل 881 مکرر قانون مدنی اشاره کرد و گفت در نظر دارد با گفتگو با آیات عظام این سوتفاهم را برطرف کند.

در مورد مسکن مهر نیز دکتر اختری توضیحاتی را ارائه نمود و به روند انجام کار اشاره کرد. در پایان نیز در مورد اتاق بازرگانی زرتشتیان از وی پرسیده شد.

پرسش و پاسخ، دکتر اسفندیار اختیاری

ماده 881 مکرر قانون مدنی نخستین مورد اشاره شده بود، دکتر اختیاری از تلاشهای انجام شده از سال 1370 در این زمینه گفت و افزود در این سالها هیچ نماینده ای کوتاهی نکرده است، همچنین به این نکته اشاره کرد که اولین طرح مجلس هشتم در این رابطه بوده است و افزود حل این مشکل نیاز به حکم حکومتی دارد و گفتگو با آیات عظام مثمرثمر نخواهد بود.

در مورد آزادی بیان در جامعه نیز دکتر اختیاری یکی از افتخاراتش را خارج شدن جامعه از تک صدایی عنوان کرد و گفت اکنون نظرات مخالف منتشر می شود و یادآوری کرد که تا دلتان بخواهد در این چهار سال بد و بیراه در مورد من منتشر شده است و تاکید کرد جامعه ی چندصدایی است که آزادی بیان را به وجود می آورد.

بحث مهاجرت نیز مورد اشاره قرار گرفت، در مورد پدیده مهاجرت گفت، همایش مهاجرت را انجمن یانش وران مانتره برگزار کرده است و البته نتایج خوبی نیز داشت، سپس در زمینه مهاجرت گفت، یکی از راهکارها انتقال اطلاعات درست است و در این زمینه به تلاشهای انجام شده برای حضور و بازدید جوانان از کشورهای دیگر از جمله حضور در کانادا و شرکت در کنگره جهانی جوانان اشاره کرد که با تضمین وی برای صدور ویزا در سفارت کانادا همراه بوده است.

پرسش دیگر در مورد دلیل دوباره حضورش در مجلس بود، که وی پاسخ داد این پرسش می تواند پاسخ کلیشه ای همچون داشتن برنامه های نیمه تمام داشته باشد، اما اشاره کرد که وی تا دقیقه 90 صبر کرده و با توجه به اینکه در دو سال گذشته شرایط سیاسی سختی وجود داشته است و صندلی نمایندگی صندلی گرم و نرمی نیست، احساس مسئولیت باعث شده به میدان بیاید و تا موقعی که جامعه بخواهد، خواهد ایستاد.

زمینهای مارکار موضوع پرسش بعدی بود که با اشاره دکتر اختیاری به زمینهای دخمه نیز همراه بود، دکتر اختیاری در مورد زمینهای دخمه از ملی شدن آن در سالهای قبل از انقلا، تقسیم آن در سال 66 و حکم های صادره به ضرر جامعه در سالهای بعد گفت و اشاره کرد که وی وارث این موارد بوده اما در این چهار سال با تلاش انجمن یزد، تلاش شده تا به وقف بودن این زمینها تاکید شود و همچنان انجمن یزد پیگیر این موضوع است، سپس از زمینهای مارکار گفت و افزود مالک این زمینها انجمن تهران است و با اینکه به دکتر خسرویانی در همین سالن پیشنهاد داده شد که وکالت آن به انجمن یزد داده شود تا استفاده های بهتری از آن صورت گیرد اما انجمن تهران این پیشنهاد را تصویب نکرد.

پرسش آخر نیز در مورد دانشجویان بود که دکتر اسفندیار اختیاری به همکاریهای همیشگی اش با کانون دانشجویان زرتشتی و انجمن یانش وران مانتره اشاره کرد.

بدین ترتیب نشست مذکور به پایان رسید. 
نکات علمی پژوهشی
روشی هوشمندانه‌ برای برنامه‌ریزی بهتر -
کسانی که در یک آن باید چندین کار مختلف را انجام دهند، آیا می‌توانند از روش برنامه‌ریزی قضات برای جلسات دادرسی راهکارهای مفیدی بیاموزند؟ در این مقاله به واکاوی این موضوع پرداخته‌ایم.آیا این فوق‌العاده نیست اگر یک برنامه زمان‌بندی مشخص وجود داشته باشد که بتوانیم با تغییر ترتیب انجام کارها زمان قابل‌توجهی را ذخیره کنیم؟ دو استاد دانشگاه kollegg در مطالعات اخیرشان در مورد این نظریه به تحقیق پرداختند. آنها با ایجاد تغییر در روش برنامه‌ریزی و زمان‌بندی‌ای که قضات دادگاه‌های تجدیدنظر کار در ایتالیا برای رسیدگی به شکایات انجام می‌دهند، این نظریه را بررسی کردند. دادگاه‌هایی که با مواردی مانند امور مربوط به بازنشستگی، حقوق، دستمزد و اخراج کارگران سروکار دارند نقش بسیار کلیدی در امور اقتصادی دارند اما به طرز شرم‌آوری کند پیش می‌روند. در دادگاه‌های تجدیدنظر ایتالیا زمانی که صرف رسیدگی به یک مورد می‌شود 7/4 برابر بیشتر از میانگین زمان دادگاه در 34 کشوری است که عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) هستند. به گزارش صندوق بین‌المللی پول، این بی‌برنامگی باعث کاهش سرمایه‌گذاری، کند شدن روند رشد و ایجاد مشکل در محیط کسب‌وکار خواهد شد.

بزرگ‌ترین عامل موفقیت یک استارتاپ -
بیل گراس، استارت‌آپ‌های زیادی تاسیس کرده است. وی کنجکاو شد که چرا بعضی از آنها موفق شدند و بعضی شکست خوردند. بنابراین اطلاعاتی از صدها شرکت جمع‌آوری و هر شرکت را براساس پنج عامل کلیدی رتبه‌بندی کرد. او یکی از عوامل را از همه مهم‌تر یافت که حتی خودش را شگفت‌زده کرد. متن سخنرانی وی در TED2015 در زیر آمده است.

کار را به کاردان سپردن -
مدیران تازه کار باید بیاموزند که باید بخش عمده‌ای از اختیارات و مسوولیت‌های خود را به زیردستان خود تفویض کنند و اینکه باید بدانند که تفویض اختیارات به معنای ضعیف شدن و کاهش قدرت مدیر نیست، بلکه یک نوع «کار را به کاردان سپردن» است. بنابراین مقاومت کردن یک مدیر در برابر تفویض اختیارات و مشارکت دادن دیگران در تصمیم‌گیری‌ها نه‌تنها نشانه قدرتمندی و اقتدار او نیست بلکه نشان‌دهنده خام و آماده نبودن او برای سمت مدیریت است. در واقع، مدیر موفق کسی است که کارها را به دیگران می‌سپارد و آنها را به سمت و سوی درست راهنمایی می‌کند و پس از آن، فقط به نظارت، کنترل و ارزیابی امور می‌پردازد و به این وسیله نقش رهبری و نه مجری را ایفا می‌کند و این همان چیزی است که از یک مدیر کارآمد و باتجربه سر می‌زند.

سه گام برای تحول در صنایع کم‌ رونق -
مایکل لوی، مدیر اجرایی هتلداری و راتا کادا، کارآفرین موفق در زمینه خرده‌فروشی، هر دو بر این عقیده بودند که صنعت هتلداری از رونق افتاده و از زمان آغاز به‌کار هتل‌های زنجیره‌ای - حدود بیش از نیم قرن پیش- هنوز تغییرات زیادی در جزئیات آن رخ نداده است. لوی می‌گوید: «افراد در این صنعت گمان می‌کنند اگر رنگ دیوارها را از طوسی به سبز تغییر دهند، نوآوری به خرج داده‌اند.»

تبدیل استراتژی به نتیجه -
اجرای استراتژی به چه معنی است؟ بهتر است این سوال را این‌گونه مطرح کنیم، اجرا چیست؟ در ابتدا این سوال به شکل فریبنده‌ای ساده به نظر می‌رسد، شما استراتژی را طراحی کرده‌اید و اکنون باید آن را اجرا کنید. مطمئنا بخش دشوار آن اجرایی کردن استراتژی است. مدیران این سوال را بدون هیچ تردیدی، با این عبارات پاسخ می‌دهند؛ «انجام دادن آن»، «همسو کردن اهداف»، «عملیاتی کردن طرح»، «اجرایی کردن آن»، تخته از پاسخ‌ها پر می‌شود، پاسخ‌هایی که اکثرشان منعکس‌کننده همسو کردن اهداف و اجرای طرح‌ها است.

راهکارهای موثر برای آموزش کارمندان در کسب‌وکارهای کوچک -
آموزش کارمندان جدید در یک کسب‌وکار کوچک، ایجاد فرآیندهای آموزش در محل کار و داشتن کارمندان کاملا آموزش دیده، باعث سودآوری بیشتر و تکمیل اهداف موردنظر شرکت می‌شود. آموزش مانند غذا خوردن یک فرآیند مستمر است. شما نمی‌توانید در یک روز هفت بار غذا بخورید و بعد برای چند ماه آینده چیزی نخورید! آموزش مناسب نیاز به توجه و بررسی مداوم بر تمام فعالیت‌های شرکت دارد؛ فعالیت‌هایی که انتظار می‌رود زمان بسیار طولانی ادامه داشته باشند. اگر می‌خواهید کسب‌وکار کوچک شما موفق باشد، رعایت این نکات برای آموزش کارمندان ضروری است:

مدیران بزرگ چگونه بحران‌ها را پشت سر می‌گذارند؟ -
خاطرم هست که در سال ۱۹۸۸ وارد شرکت مایکروسافت شدم. طی ۲۲ سالی که در این مجموعه فعالیت می‌کردم، فرصت اجرای دو پروژه مهم برای من ایجاد شد. اولی پروژه مهم مایکروسافت آفیس بود که در سال ۱۹۹۲ کلید خورد. آفیس ابتدا مجموعه‌ای از چندین اپلیکیشن مجزا بود که نهایتا به نرم‌افزار واحدی تبدیل شد که در عرصه خود بی‌رقیب بود. درست سه سال بعد از آغاز این پروژه، برای دومین بار برای اجرای پروژه مهمی سراغ من آمدند: طراحی و تولید دستگاه به نام ایکس باکس که از من خواستند مدیریت آن را بر عهده بگیرم.

تفاوت مدیریت و رهبری در فوتبال -
وقتی که الکس فرگوسن در اوایل دهه 60 میلادی یک فوتبالیست حرفه‌ای شد هفته‌ای 16 یورو (300 یورو به پول امروز) در ورزشی کسب می‌کرد که در آن زمان سنگ بنای محکم، اما نه‌چندان جذاب طبقه کارگر بریتانیا بود. اما دو سال پیش، زمانی که او منچستر یونایتد را ترک کرد و بعد از اینکه در 26 سال 38 عنوان قهرمانی برای این تیم به‌دست آورد، دستمزد فرگوسن به حداقل هفته‌ای 160 هزار یورو رسید و فوتبال به بزرگ‌ترین کسب‌وکارو سرگرمی زنده دنیا تبدیل شد.

16 تعریف جدید از مشاغل خانگی -
تعاریف و مفاهیم مرتبط با مشاغل خانگی و کار در خانه از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار استانداردسازی و به روز شد. در تطبيق مفاهيم مرتبط با مشاغل خانگي با طبقه بندي وضع شغلي ملي و بين المللي، مصاديق شاغل داراي مجوز شغل خانگي اعلام شده است.

نوآوری نشانه موفقیت است -
سوسن شیرخورشیدی، یکی از ۳۰ زن برتر کارآفرین کشور است که در اختتامیه دومین نمایشگاه بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار از او نام برده شد. وی در رشته مراقبت و زیبایی توانسته است کتاب‌هایی به نام خود ثبت و در این حوزه تخصصی فعالیت کند.

از گجت‌های فناوری چه می‌دانید؟ -
گجت‌ها که در فارسی به آنها ابزارک یا گاهی دستگاهک نیز گفته می‌شود، بخشی از ابزارهای فناورانه هستند که قطعا میزان گسترش آنها طی سالهای آتی اتفاقات متعددی را رقم خواهد زد.

آقازاده ای که در فضا از پدرش جلو زد! -
سپتامبر امسال قرار است در جمع فضانوردان سایوز تی.ام.آ-۱۸ام، یک فضانورد استثنایی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شود. او نخستین فضانوردی است که با پدرش هم شغل هستند.

بای فای چیست؟ -
آزمایش‌های انجام شده روی سیستم لی- فای (Li-Fi) نشان می‌دهد که این سیستم ۱۰۰ برابر سریع‌تر از سامانه فعلی وای-فای (Wi-Fi) است؛ به‌طوری که با استفاده از لی- فای می‌توان در هر ثانیه ۱۸ فیلم سینمایی ۵/۱ گیگابایتی را دانلود کرد.

اولین خلبان زن بدون دست دنیا -
"جسیکا کاکس" اهل منطقه "تاکسون" آمریکا با وجود نداشتن دو دست، گواهینامه خلبانی خود را از انجمن هواپیمایی امریکا دریافت و به عنوان بهترین خلبان زن بدون دست امریکا لقب گرفته است.

صندوق توسعه کارآفرینی از کسب و کارهای کوچک حمایت می کند. -
مدیرعامل صندوق توسعه کارآفرینی امید کشور گفت: این صندوق از کسب و کارهای خرد و کوچک حمایت می کند.

۱۰ گام تا ایجاد کسب و کار در خانه -
چه عالی! ایجاد کسب و کار در خانه... تصور روزهایی در خانه و پاسخ به تلفن‌های کاری در حالیکه شما لباس‌های راحتی به تن دارید به همراه تولید رو به افزایش محصولاتتان.


۱۰ قدم برای انتخاب شغل -
این روزها انتخاب شغل از گذشته خیلی سخت تر شده است. این مسئله سه دلیل دارد: یکی اینکه امروزه شغل های خیلی بیشتری نسبت به گذشته وجود دارد، دوم اینکه تعریف شغل های مختلف تغییرپذیرتر هستند و آخر اینکه سطح توقع خیلی بالا رفته است. اکثر خانم ها و آقایون که امروز وارد بازار کار می شوند، انتظار دارند که طی زندگی شغلی خود، سه بار یا بیشتر، شغلشان را تغییر دهند. در این مقاله ۱۰ قدم مهم را به شما معرفی می کنیم که برای تغییر شغل باید بردارید تا شغلی که انتخاب می کنید از هر جهت برایتان مفید باشد.


۱۰ قانون برای موفقیت در شرکتها -
سفر ۱۰۰۰ مایلی باید با اولین گام آغاز شود." فیلسوف چینی لائوتزو این جمله را طی قرن ششم قبل از میلاد گفته است. توصیه ای فوق العاده است که طی سالیان سال همچنان پابرجا مانده است. همین که مشغول خواندن این مقاله هستید یک قدم برمی دارید باعث می شود از رقیبانتان جلو افتاده و بر آنها ارجحیت پیدا کنید.


۱۰ راه برای کنار آمدن با شغلی که از آن متنفرید - در دنیای ماشینی امروز، رضایت شغلی یکی از مؤلفه‌های مهم و مؤثر سلامت روان محسوب می‌شود و بدون تردید یادگیری اصولی که بتواند به ایجاد یا افزایش رضایت شغلی در ما منجر شود، به طریق اولی خواهد توانست سلامت روان ما را نیز ارتقا بخشد...

۱۰ دلیل ورشکستگی کسب و کارهای کوچک - شاهد ورشكستگی و پایان تجارت یك شركت بودن، بسیار سخت است. ۱۰ دلیل اصلی ورشكستگی در كسب و كارهای كوچك به شرح زیر است :

آیا آنتنهای موبایل سلامت را تهدید می کنند -

محیط الکترومغناطیسی ساخته دست بشر است که بر اساس دو نیاز عمده یعنی بهره برداری و انتقال ارزان انرژی در قالب خطوط توزیع برق و نیاز روحی به برقراری ارتباط با همنوعان در قالب استفاده از سیستمهای ارتباطی همچون رادیو، تلویزیون، ماهواره و ارتباطات بدون سیم می شود شکل گرفته استاشتغال زنان تاثیر مثبتی بر سلامت روحی و روانی آنان دارد -
تاکنون عقیده بر این بود که اگر زنان وقت بیشتری را صرف امور خانه داری و خانواده کنند از سلامتی بیشتری برخوردار خواهند شد اما جدیدترین تحقیق موسسه مدیا اچ در شهر دوسلدورف آلمان نتیجه عکس این نظریه را نشان می دهد.


دستگاه آب شيرين‌كن خورشيدي از نوع دودكشي ساخته شد -
اين دستگاه با شيشه پوشانده شده و داراي صفحه سياه‌ رنگي است كه آب شور در اثر تابش خورشيدي، روي سطح اين صفحه تبخير مي‌شود.


دانشمندان خواستار افزايش جوايز نوبل شدند -
گروهي از دانشمندان برجسته در رشته‌هاي مختلف در نامه‌اي سرگشاده از بنياد نوبل خواستار افزايش جوايز نوبل در رشته‌هاي مختلف شدند.


68 ثانیه تمرکز -
بسياري از سخنرانان موفق به خصوص در حوزه قانون جذب نظير ايسترهيکس نظريه جالبي دارند. آنها مي گويند اگر انسان بتواند فقط 18 ثانيه روي چيزي که واقعا مي خواهد تمرکز کند يک زنگ بزرگ در کاينات به صدا در مي آيد که توجه کل هستي را به سمت اين شخص جلب ميکند.


خطرات استفاده از کولر خودرو -

لطفا" بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سيستم تهويه هوا را روشن نکنيد. پس از وارد شدن به داخل خودرو، پنجره هاي خودرو را پايين کشيده و صبر کنيد تا هواي داخل خودرو عوض شود، بعد ازچند دقيقه مي توانيد سيستم تهويه مطبوع خودرو را روشن نماييد. آيا مي دانيد دليل انجام اين کار چيست؟ایران بین 10 کشور سازنده میکروسکوپ اتمی -
ایران با طراحی و ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی یا AFM جزء 10 کشور سازنده میکروسکوپهای نیروی اتمی قرار گرفت.


مديريت داده‌ها چيست؟ -
موضوع مديريت داده‌ها موضوعي چند وجهي است و غالبا حتي در محافل حرفه اي هم توافق چنداني بر سر انها وجود ندارد.


تلویزیونهای سه بعدی در سال 2010 -
سونی در نمایشگاه الکترونیک برلین اعلام کرد که از سال آینده تلویزیون با صفحه نمایشگر سه بعدی را وارد بازار خواهد کرد.


بهبود عملکرد غشاها با فناوری نانو -
محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه تربیت مدرس موفق به ساخت نانو غشاهای بهبود یافته شدند که می تواند نقش مهمی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ایفا کند.


تاثیر موبایل بر سلامت چیست -
تاثیر منفی تشعشعات موبایل بر سلامت سالهاست که مورد بررسی است. گروه فناوریهای نوین خبرگزاری مهر در گزارشی به بررسی تاثیر این تشعشعات پرداخته و در گفتگو با معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران این موضوع را مورد موشکافی قرار داده است.


نخستین خودرو برقی ایرانی -
نخستین خودرو برقی دو سرنشین ساخت دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر با نام "قاصدک نصیر" اگرچه ابتدا قرار بود تنها برای شرکت در یک مسابقه خودروهای برقی باشد اما اعضای تیم سازنده در ادامه تصمیم گرفتند آن را مناسب خیابانهای شهری طراحی کرده و بسازند.


آشناي با ادبيات موتورهاي جستجو -
افزايش استفاده از موتورهاي جستجو و تعدد آنهاباعث شده تا كاربران با آگاهي وشناخت كامل به سراغ آنها رفته و با مفاهيم و اصول اوليه آنها آشنا شوند.قصد داريم شما را با برخي از اصطلاحات موتورهاي جستجو آشنا كنيم.


يك لپ‌تاپ براي هر كودك -
طرح "يك لپ‌تاپ براي هر كودك " در 13 كشور منطقه اقيانوسيه اجرا مي‌شود.


تأثير رنگها بر تفكر و خلاقيت -
ما در دنياي رنگها زندگي مي‌كنيم و تا حد بسيار زيادي به رنگها خو گرفته‌ايم. رنگي بودن جهان يكي از بزرگترين موهبتهاي الهي است كه باعث شادي و نشاط انسانها شده و موجب رسيدن به اميد و آرامش در آنان مي‌شود.


مصرف شکلات باعث افزایش محاسبات ذهنی میشود -
به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني سلامت نيوز، به گفته دانشمندان محاسبات ذهني در داوطلباني که در آزمايش شرکت کردند پس از مصرف ميزان زيادي از ماده فلايانولز که در شکلات به وفور وجود دارد، افزايش يافته است.


تحقیق بر روی مغز انگلیس و چینی زبانها -
مغز کدام يک فعال تر است:انگليسي ها يا چيني ها؟
پژوهشگران انگليسي مي گويند کساني که به زبان چيني حرف مي زنند سطح بيشتري از مغز خود را به کار مي گيرند نسبت به کساني که انگليسي صحبت مي کنند.انگليسي ها فقط يک نيمکره مغز خود را استفاده مي کنند، در حاليکه چيني ها از هر دو نيمکره خود براي درک تفاوت آوايي کلمات بهره مي برند.انگليسي ها از قسمت سمت چپ گيجگاهي خود براي فهم زبان يکديگر استفاده مي کنند، در حاليکه چيني ها از سمت راست نيز که به طور طبيعي براي پردازش ملودي، موسيقي و کلام تطابق يافته است، استفاده مي کنند. دانشمندان اين پژوهش را گام مهمي در يافتن مشکل درک کلام در بيماران دچار سکته مغزي مي دانند.


خودرو منحصر به فرد -

به گفته تولید کننده این اتومبیل منحصر به فرد در صورت استفاده از سوخت معمولی و بدون سرب، نگهداری و کنترل آن بسیار آسان بوده و مصرف کنندگان با داشتن این اتومبیل کوچک مشکلی برای یافتن مکانی مناسب برای پارک آن نخواهند داشت.نانوروكش‌هاي بسيار مقاوم در برابر خوردگي -

خبرگزاري فارس: دانشمندان در آزمايشگاه ملي بروكهاون آمريكا براي روكش‌دهي سطوح فلزها با يك فيلم خيلي نازك حاوي نانوذرات روشي توسعه داده‌اند كه مقاومت فلزها در برابر خوردگي را افزايش داده و استفاده ازكروم سمي براي اين هدف را حذف مي‌كند.سيستم روغن موتور هوشمند رونمايي شد‌ -

خبرگزاري فارس: سيستم روغن موتور هوشمند براي نخستين بار در ايران توسط يك مخترع جوان ايراني ساخته شد.روبات نقاش با قابليت‌هاي بالا طراحي شد -

خبرگزاري فارس: روبات نقاش با قابليت‌هاي بالا كه به صورت خودكار طراحي و نقاشي مي‌كند توسط يك مخترع ايراني طراحي شد.دستگاه كنترل كننده لوازم برقي رونمايي شد -

خبرگزاري فارس: دستگاه كنترل كننده لوازم برقي در منازل يا كارخانه‌هاي صنعتي براي نخستين بار در ايران توسط يك مخترع جوان رونمايي شد.دستگاه آبياري هوشيار طراحي شد -

خبرگزاري فارس: دستگاه آبياري هوشيار با قابليت آبياري به روش‌هاي مختلف توسط يك مخترع ايراني و براي نخستين بار در ايران طراحي و ساخته شد.سيستم مسير‌ياب تاكسي رونمايي شد‌ -

خبرگزاري فارس: سيستم مسير‌ياب تاكسي با حافظه جانبي براي نمايش نام مسير براي نخستين بار در ايران توسط يك مخترع جوان ايراني رونمايي شد.دستگاه قلب‌سنج براي احياي قلبي ـ ريوي ساخته شد -
خبرگزاري فارس: دستگاه قلب سنج كه براي تشخيص زمان احياي قلبي ـ ريوي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، توسط يك مخترع جوان ايراني ساخته شد.


مسائل شخصي جوانان ايراني هويت سنجي شد -

خبرگزاري فارس: طرح پژوهشي هويت سنجي جوانان در مسائل شخصي خود و ميزان تمايلات جوانان توسط يك پژوهشگر ايراني انجام شد.برنده 100 ساله نوبل‌ -

خبرگزاري فارس: ريتا لوي مونتالچيني برنده جايزه نوبل پزشكي گفت: مغز من در سن 100 سالگي بهتر از زمان 20 سالگي‌ام كار مي‌كند.ارشمیدس -
ارشمیدس دانشمند و ریاضیدان یونانی در سال 212 قبل از میلاد در شهر سیراکوز یونان چشم به جهان گشود و در جوانی برای آموختن دانش به اسکندریه رفت بیشتر دوران زندگیش را در زادگاهش گذرانید و با فرمانروای این شهر دوستی نزدیک داشت.


سی نکته علمی -

1- داوينچي همزمان با يك دست مي نوشت و با يك دست نقاشي مي كرد !

2- هيتلر از مكان هاي بسته وحشت داشت !

3- مار مي تواند تا نيم ساعت بعد از قطع شدن سرش نيش بزند !اسلحه خودكار ساخته شد -

خبرگزاري فارس: اسلحه خودكار با قابليت پردازش تصويري توسط يك مخترع جوان ايراني و براي نخستين بار در كشور طراحي و ساخته شد.سيستم خلبان خودكار ساخته شد -

خبرگزاري فارس: سيستم خلبان خودكار كه به صورت اتوماتيك عمل مي‌كند توسط يك مخترع جوان ايراني و براي نخستين بار در كشور ساخته شد.طيف نگار قابل حمل ساخته شد -

خبرگزاري فارس: طيف نگار قابل حمل با قابليت نمايش در اسيلوسكوپ در فركانس يك مگا هرتز توسط يك مخترع ايراني ساخته شد.نيم كره ي راست مغز شما -
این یک تست واقعی هست و سرکاری نیست!


ربات همنشين كهنسالان در آستانه توليد انبوه در چين -

خبرگزاري فارس: يك ربات 6/1 متري كه پلك هم مي‌زند به زودي بهترين دوست افراد كهنسال چيني مي‌شود.كاربرد نانو‌ذرات در صنعت رنگ بررسي شد -

خبرگزاري فارس: در يك پروژه تحيقاتي از اضافه كردن نانو‌ذرات به رنگ‌ها و كاربرد آن در صنعت رنگ براي مقاومت بيشتر در برابر خوردگي و سايش، توسط يك پژوهشگر ايراني بررسي شد.پوشش فسفاته دو كاتيوني ساخته شد -

خبرگزاري فارس: پوشش فسفاته دو كاتيوني روينيكرز كه بر روي فلزات كشيده مي‌شوند و باعث افزايش مقاومت در برابر خوردگي مي‌شود توسط يك مبتكر ايراني ساخته شد.نانو لوله‌هاي كربني داراي اثر ضد ميكروبي هستند -

خبرگزاري فارس: نانو لوله‌هاي كربني داراي اثر ضد ميكروبي هستند و مي‌توانند با ميكروب‌ها برخورد كرده و آن‌ها را از بين ببرند.نانو ساختارهاي DNA هادي الكتريسيته هستند -
خبرگزاري فارس: نانو ساختارهاي DNA كه 2 نانو متر قطر دارند هادي الكتريسيته هستند و جريان را به راحتي از خود عبور مي‌دهند.


ساخت سرعت سنج دقيق براي تحقيقات پلاسما -

خبرگزاري فارس: محققان ايراني موفق به طراحي و ساخت سيستم بينايي ويزار شدند كه سرعت‌سنجي دقيق براي تحقيقات پلاسما است و قبل از اين فقط چند شركت آمريكايي آن را توليد مي‌كردند.ایزاک نیوتن -
ایزاک نیوتن که در روز 25 دسامبر 1642 یعنی سال مرگ گالیله متولد شد از خانواده ای است که افراد آن کشاورز مستقل بودند و مجاور دریا در قریه وولستورپ می زیستند نیوتن قبل از موعد متولد شد و زودرس به دنیا آمد و چنان ضعیف بود که مادر گمان برد او حتی روز اول زندگی را نتواند به پایان برد پدرش نیز در عین حال اسحق نام داشت و در 30 سالگی و قبل از تولد فرزندش در گذشت.


واکمن برای اتصال به اینترنت و از بین بردن صداهای اضافی -
شرکت سونی از ساخت واکمن جدیدی خبر داده است که علاوه بر از بین بردن صداهای اضافی پخش شده همراه موسیقی، شامل نمایشگر لمسی باکیفیت، قابلیت پخش برنامه‌های تلویزیونی و قابلیت اتصال به اینترنت می‌شود.


دومین کنفرانس شهر الکترونیک برگزار می‌شود -
دبیر علمی دومین کنفرانس شهر الکترونیکی گفت: این کنفرانس توسط جهاد دانشگاهی و شهرداری تهران 3 و 4 خرداد ماه در سالن همایشهای برج میلاد برگزار می شود.


تجهیزات دیجیتال با بدنه پازلی تولید می شود -

یک شرکت تولید اسباب بازی که به دلیل تولید پازلهای متنوع برای کودکان از شهرت بالایی برخوردار است به منظور افزایش کارایی محصولات خود اقدام به تولید تجهیزات الکترونیکی با بدنه پازلی کرده است.اولین تصاویر تلسکوپ کپلر ارسال شد -
تلسکوپ فضایی کپلر که توسط ناسا و به منظور یافتن سیاره ای خاکی و قابل سکونت به اعماق کهکشان راه شیری ارسال شده است، اولین تصاویر را از منطقه ماموریتی خود به زمین ارسال کرد.


ایجاد کتابخانه های الکترونیک در دانشگاههای کشور -
مشاور وزیر علوم در امور فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: کلیه دانشگاههای کشور ظرف سه سال آینده به کتابخانه دیجیتال مجهز خواهند شد.


ساخت موتورى که تلفن هاى همراه را با بخار آب شارژ مى کند -

کارشناسان از ساخت موتور کوچکى خبر داده اند که قادر است نيروى مورد نياز خود را از بخار آب يا جريان هوا تامين کند. نسخه نهايى اين موتور به صورت قابل حمل توليد خواهد شد تا امکان استفاده از آن در همه جا فراهم شود.روبات کتابخوان در ژاپن اختراع شد -

ژاپنی‌ها به تازگی روباتی اختراع کرده‌اند که قادر است کتاب را برای افراد ورق بزند.   

این روبات برای جایزه سال اختراعات در ژاپن طراحی شده و قادر است کتاب یا مجله را نگه دارد و آنها را به صورت خودکار ورق بزند و در عین حال از ورق خوردن آنها هنگامی که در معرض وزش باد قرار می‌گیرند، جلوگیری کند.


دوره آموزشى نانو‌فناورى ارديبهشت برگزار مى‌شود -
دوره آموزشى در زمينه نانو فناورى و نانوتکنولوژى از 4 ارديبهشت به مدت 5 هفته توسط مرکز تحقيقاتى نانوفناورى شهيد چمران برگزار مى‌شود.


لپ‌تاپ جدید اپل ویژه دانش‌آموزان عرضه شد -
شرکت اپل از ساخت لپ‌تاپ ویژه‌ای برای دانش‌آموزان و دانشجویان خبر داده است که با پردازنده 2 گیگاهرتزی و امکانات داخلی خود می‌تواند به صورت ویژه نیاز این دسته از کاربران را برطرف کند.


ساخت دستگاه نمک پاش برای روانسازی جاده‌ها -
مدیر مرکز رشد پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی گفت: محققان این پارک با توجه به نیازهای منطقه موفق به طراحی و ساخت دستگاه اتوماتیکی نمک پاش شدند که قادر است در زمان یخ زدگی جاده ها مخلوط شن و نمک را به طور یکسان در سطح پراکنده کند.


معرفی انواع دستبندهای الکتریکی -
دستبندهای الکتریکی یکی از جدیدترین تکنولوژی هایی است که در حوزه فعالیت های پلیسی جنایی و در راستای افزایش قابلیت های نیروهای پلیس و نظامی در جهان ارائه شده است. در زیر به معرفی انواع این دستبندها می پردازیم.


تأييد مضر نبودن نانوذرات بر بدن انسان -

خبرگزاري فارس: تحقيقات نشان مي‌دهد كه كه نانوذرات سيليكا كه در پزشكي زيستي و مهندسي استفاده مي‌شوند، به خاطر اندازه‌شان، منجر به پيامدهاي ناخواسته زيستي نمي‌شوند.انتقال ژن با كمك نانوذرات مغناطيسي -

خبرگزاري فارس: محققان در روشي جديد موفق به انتقال ژن با كمك نانو ذرات شدند.توليد مواد غذايي و دارويي از پوست ميگو -

خبرگزاري فارس: گروهي از پژوهشگران مؤسسه تحقيقات شيلات موفق به توليد دارو و مواد غذايي از پوست ميگو شدند.پيل‌هاي هيدروژني مبتني بر فناوري نانو ساخته شد -

خبرگزاري فارس: پيل‌هاي هيدروژني مبتني بر فناوري نانو با ظرفيت بيشتر و زمان شارژ طولاني‌تر به همت محققان دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.ساختار فني راديوتلسكوپها -
راديوتلسكوپها همانند دستگاه‌هاي راديويي معمولي كه در تمام منازل يافت مي‌شود، كار مي‌كنند. اما ميان اين دو وسيله، دو تفاوت عمده وجود دارد.


ويژگي‌هاي يك مقاله براي انتشار در نشريات علمي - پژوهشي -
در اين نوشته به ويـژگي‌هـاي كلّي يك مقاله علمي - پژوهشي براي انتشــار در نشرياتـي كه مقـالات آنها مـورد داوري قرار مي‌گيرند (Refereed Journals) پرداخته شده است.


سيستم هوشمند جلوگيري از سبقت غير مجاز طراحي شد -
خبرگزاري فارس: سيستم هوشمند جلوگيري از سبقت غير مجاز در جاده‌ها و بزرگراه‌ها توسط يك مخترع جوان ايراني براي نخستين بار در ايران طراحي شد.


سيستم بازوي هوشمند خودكار رونمايي شد -

خبرگزاري فارس: سيستم بازوي هوشمند كه به طور خودكار عمل مي‌كند توسط مخترع جوان ايراني براي نخستين بار در ايران رونمايي شد.سيستم موتور الكترومغناطيسي بدون مصرف سوخت رونمايي شد -

خبرگزاري فارس: سيستم موتور الكترومغناطيسي بدون نياز مصرف سوخت توسط مخترع جوان ايراني براي نخستين بار در ايران رونمايي شد.كامپوزيت‌هاي مقاوم به ضربه و حرارت ساخته شد -

خبرگزاري فارس: كامپوزيت‌هاي مقاوم به ضربه و حرارت تا 350 درجه سانتي گراد توسط مخترع ايراني و براي نخستين بار در ايران ساخته شد.فناوري نانو در ايران بومي‌سازي مي‌شود -
مسئول مركز تحقيقات نانوفناوري شهيد چمران تهران گفت: توليد و بومي‌سازي علم در زمينه‌هاي مختلف منتهي به فناوري نانو از اهداف اصلي ما در اين مركز تحقيقاتي است.


سيستم ترمز هوشمند IBS با قابليت ضد سرقت رونمايي شد -
خبرگزاري فارس: سيستم ترمز هوشمند IBS با قابليت ضد سرقت و با ايجاد امنيت بالا براي خودرو توسط يك مخترع ايراني و براي نخستين بار در ايران ساخته شد.


پسرک 8 ساله مشاور فني نرم افزار -
قبل از چهار سالگي ، کارسون پيج Carson Page ، خودش استفاده از برنامه هاي کامپيوتر را بصورت خودآموز ياد گرفته بود و در 4 سالگي مي توانست سيستم عامل ويندوز کامپيوتر خودش را نصب و تعيير بده و حتي مشکلات درايورهاي کامپيوترش را هم تعمير کنه. در هفت سالگي ياد گرفته بود که با استفاده از نرم افزار کمپاني Actel Corp مدارهاي کامپيوتري را برنامه ريزي کنه . و امسال وقتي که يک شرکت در منطقه سيليکان ولي Silicon Valley کاليفرنياي امريکا ازش خواست که سيستمشون را چک کنه او با استفاده از کنفرانس کال (راه دور) چندين باگ BUG (عيب) در نرم افزارشون کشف و گزارش کنه.


تنظیم نور از طریق Copy & Paste -
شرکت فیلیپس سیستم نوری را طراحی کرده که قادر است نور یک قسمت از محیط را که شما انتخاب میکنید کپی کرده و نور بقیه قسمت های خانه را همانند آن تنظیم کند.


نازک ترین لپ تاپ جهان -
استیو جابز مدیر شرکت اپل از نازک ترین لپ تاپ جهان به نام MacBook Air پرده برداری کرد. از این لپ تاپ که تنها یک و نود و سه سانتی متر ضخامت دارد در شهر سانفرانسیسکو پرده برداری شد.


طراحی صندلی چرخ‌داری كه با فكر كنترل می‌شود -
صندلی چرخ‌داری كه به معلولان امكان می‌دهد حركات آن را با فكر خود كنترل كنند طراحی شد.


گامي نو در ورود به عصر هيدروژن! -
يك محقق ايراني فوق دكتري در دانشگاه كاليفرنيا موفق به طراحي يك مدل منحصر به فرد براي افزايش سرعت ساخت خودروهاي هيدروژني شده است.


جايگاه ايران در جامعه‌ي مجازي كجاست؟ -
توجه به جايگاه كشور در عرصه‌ي جامعه‌ي مجازي ضرورتي براي تدوين سياست‌هاي چشم‌انداز براي صنعت فن‌آوري اطلاعات در كشور به شمار مي‌رود؛ شناسايي نقاط ضعف‌ و ارايه راهكار براي دستيابي به جايگاه مناسب كشور در فضاي مجازي نيازمند بررسي اهميت حضور در عرصه‌ي اطلاعات است؛


کوچک‌ترین تلفن‌همراه لمسی دنیا ساخته شد -

شرکت IMobile به تازگی از تولید گوشی جدید خود با قابلیت صفحه‌نمایش لمسی خبر داده است. این گوشی که قرار است با نام C1000 یا به عبارتی M600 وارد بازار شود، پس از موفقیت گوشی قبلی این شرکت موسوم به M300 تولید شده است. گفتنی است این گوشی هم‌اکنون به عنوان کوچک‌ترین گوشی با قابلیت صفحه‌نمایش لمسی در جهان محسوب می‌شود.نخستين هفته فرهنگي تفكر و نوآوري برگزار مي‌شود -
هفته فرهنگي تفكر و نوآوري شهر تهران با هدف توسعه وترويج فرهنگ خلاقيت و نوآوري در بين شهروندان و ترغيب اقشار مختلف مردم به مشاركت فكري و ايده‌پردازي براي حل مسايل و مشكلات شهري برگزار مي‌شود.


مخاطبان، ديگر يكسان نمي‌انديشند -
‌جهان كنوني با شتاب در حال تحول است و اينترنت يكي از عوامل اصلي جهاني شدن به شمار مي‌رود.
نخستين‌بار در جهان، شبكه تلويزيوني CNN موفق شد عنوان آغازگر جهاني‌شدن را از آن خود كند. اين شبكه توانست اخبار را در دسترس مردم سراسر جهان قرار دهد. هرچند پديده‌ جهاني‌شدن تنها بعد رسانه‌اي را در برنمي‌گيرد و شامل كليه ابعاد زندگي اجتماعي بشر مي‌شود، اما در اين نوشته مجال پرداختن به تمامي ابعاد جهاني شدن نيست بلكه اين پديده از بعد آثار آن در سطح رسانه‌ها مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد. شايد در طول تاريخ كمتر پديده‌اي مانند جهاني شدن تا اين حد با ديدگاه‌هاي متفاوت و بعضا متعارض روبه‌رو بوده است و اتفاقا همين تفاوت آرا بر جذابيت آن افزوده است.


ايرانيان نخستين كساني بودند كه جزاير كومور را كشف كردن -
سفير كبير و نماينده تام‌الاختيار اتحاديه كومور گفت: نخستن كساني كه جزاير كومور را كشف كردند ايراني و از اهالي شيراز بودند.


اولین تلفن همراه مکانیکی جهان -

تلفن همراه چیرمن که عنوان اولین تلفن همراه مکانیکی جهان را به خود اختصاص داده است برای تامین انرژی مورد نیاز خود از انرژی جنبشی چرخدنده هایی در حال حرکت استفاده می کند

 


نسل دوم صفحات هوشمند رایانه ای -

نسل دوم از صفحات هوشمند رایانه ای مایکروسافت تا 2 الی 3 سال دیگر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.این صفحات هوشمند رایانه ای لمسی و چند کاره است که ظاهری شبیه میز داشته و نمایشگر مسطح آن توانایی خواندن اشاره های لمسی متعددی را دارد

 


شما می توانید به هر آنچه می خواهید دست یابید -

شما می توانید به هر آنچه می خواهید دست یابید، اگر...

1- هدفتان را مشخص کنید.

2- برای رسیدن به هدفتان برنامه ریزی کنید.

3- زمان معینی را برای رسیدن به هدفتان تعیین کنید.

4- کمال گرایی خود را کنترل کنید.

5- برای رسیدن به هدفتان، شرایط لازم را فراهم کنید.

6- از دیگران کمک بگیرید.

7- مسئول باشید.

8- انعطاف پذیر باشید.

9- مشاور داشته باشید.

10- جشن بگیرید.


دانشمندان برتر کشورهای اسلامی -
رئیس دانشگاه  تبریز از انتخاب 5 تن از استادان این دانشگاه به عنوان دانشمندان برتر کشورهای اسلامی خبر داد. وی افزود: بر این اساس دکتر محمد تقی زعفرانی، دکتر مهدی گلابی، دکتر علی اکبر انتظامی، دکتر محمد جعفری زاده و دکتر محمد حسین پور نقی آذر به عنوان دانشمندان برتر کشورهای اسلامی انتخاب شده اند. این 5 نفر از سوی کمیته علم و فناوری سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی انتخاب شده اند.


پروفسور کارو لوکس پدر رباتيک ايران - استاد کارو لوکس از دانشکده فني مهندسي دانشگاه تهران در زمينه تعامل در سيستم هاي هوشمند صاحب فعاليت هاي ارزنده اي است......

نظام آموزشی ژاپن -

در نظام آموزشی ژاپن نکات جالبی دیده میشود که شاید برای شما هم جالب باشد....رکورد اتصالات رایانه ای به کمک شبکه بی سیم -
ونزوئلا موفق شد پس از رکورد سوئد درطولانی ترین فاصله اتصال به اینترنت از طریق شبکه بی سیم به یک رکورد تازه در فاصله 382 کیلومتری دست یابد. مدرسه شبکه آمریکای لاتین در ونزوئلا توانست اتصال میان دو رایانه را از طریق شبکه بی سیم "وای فای" که در فاصله 382 کیلومتری از یکدیگر قرار داشتند، برقرار کند.


بازگرداندن باتری های مرده به زندگی -

باتری های معمولی لپ تاپ نیز همانند سایر وسایل الکترونیکی برای خود عمر مشخصی دارند. این باتری ها معمولأ پس از 1 تا 2 سال کار مداوم ، کارایی اصلی خودشان را از دست میدهند و در نهایت تنها میتوانند 10 تا 15 دقیقه شارژ خود را حفظ کنند. در صورتی که باتری لپ تاپ شما نیز به این بلا دچار شده است پیش از هر اقدام دیگری دست نگاه دارید و این ترفند واقعأ اعجاب انگیز با روشی اعجاب انگیزتر را بر روی باتری خود را اعمال کنید! چرا که با این کار میتوانید جان دوباره ای به باتری ببخشید و به نوعی آن را احیا کنید ، چرا که مجددأ باتری میتواند 1 الی 2 ساعت شارژ خود را نگه دارد و دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی ندارید.ربات انسان نمای سورنا - ربات انسان نماي سورنا با 160 سانتيمتر ارتفاع و 60 کيلوگرم وزن در دانشکده مهندسي مکانيک دانشکده فني دانشگاه تهران طراحي و ساخته شد.

روشي نوين برای تهيه خمير سلولزي -

براي اولين بار با روشي نوين در ايران و جهان برای تهيه خمير سلولزي در رشت
رشت - خبرنگار جام جم:
تهيه خمير سلولز از كاه برنج در گيلان صورت گرفت و طرح نيمه صنعتي آن آماده بهره برداري شد.
    اين كار براي اولين بار در كشور و جهان و با ويژگي هاي منحصر به فرد انجام مي شود. دكتر منصف، محقق اين طرح گفت: ساقه برنج مي تواند به عنوان انواع كاغذ، كارتن، كاغذ تحرير و بسته بندي استفاده شود.
    در ايران 3 ميليون تن شلتوك توليد مي شود. گيلان حدود يك ميليون و 400 تن شلتوك دارد و 10 درصد اين تعداد مي تواند به 140 هزار تن خمير سلولزي تبديل شود.يكي از ويژگي هاي منحصر به فرد اين طرح در دنيا، تعديل در حرارت پخت است به طوري كه در دنيا حرارت لازم براي تهيه خمير 170 درجه است ولي با اين روش حرارت بين 30 تا 70 درجه است.كنفرانس تحولات دانشگاه‌هاي ايران و كارآفريني -
به گزارش خبرنگار اجتماعي «شبكه خبر دانشجو»، جهرمي صبح روز شنبه 3/12/1387 در مراسم افتتاح اولين كنفرانس تحولات دانشگاه هاي ايران و كارآفريني كه در دانشكده فيزيك دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: امروزه كارآفريني تنها در حوزه اقتصاد مطرح نيست، بلكه اين مقوله بايد در همه حوزه ها اعم از سياسي، اقتصادي، علمي و پژوهشي مورد ارزيابي قرار گيرد.


همایش کارآفرینی زنان صاحب صنعت -
انجمن زنان مدیرکارآفرین با همکاری انجمن ملی زنان کارآفرین، پنجمین همایش سالانه خود را در تاریخ 12 اسفند ماه 1387 با عنوان "کارآفرینی زنان صاحب صنعت و حرف " برگزارمی نمایند.


حبس کربن -

استرالیا تاسیساتی را برای جذب و ذخیره کردن گاز دی اکسید کربن ناشی از سوخت های فسیلی - که اصطلاحا "حبس کربن" خوانده می شود - راه اندازی کرده است.

این تاسیسات که در ایالت ویکتوریا، در جنوب استرالیا، ساخته شده تنها تسهیلات حبس کربن در نیمکره جنوبی است و با راه اندازی آن، گاز دی اکسید کربن تولید شده توسط یک نیروگاه برق در منطقه جذب و در محفظه ای در عمق دو کیلومتری زیر زمین انبار می شود.پنکه موسیقیایی -
هم پنکه، هم دستگاه پخش موسیقی، دیگر چه می خواهید؟ اخیرا در انگلیس یک پنکه سقفی ابداع شده که درون آن اسپیکرهایی تعبیه شده که موسیقی دلخواهتان را برایتان پخش می کند و لامپ آن هم نور لازم را تامین می کند. این پنکه دارای یک کنترل از راه دور است که با آن می توانید پنکه را خاموش و روشن کنید، صدای اسپیکر را کم و زیاد کنید و نور لامپ را تنظیم کنید.


آلبرت انیشتن -
تا حالا فکر کردید که آلبرت انیشتین فیزیکدان معروف را چقدر می شناسید؟! نابغه گیج و پریشان خیالی که نظریه نسبیت عام و خاص را مطرح کرد و ثابت کرد.
آیا تا حالا میدونستید که آلبرت انیشتین هنگام تولدش دارای یک سر بزرگ بود تا حدی که مادرش فکر میکرد که اون ناقص الخلقه به دنیا اومده؟!
برای اینکه بخواهید حقایق مبهم بیشتری از زندگی آلبرت انیشتین را بدونید نوشتار زیر را بخونید:


زنگ تفریح بیشتر= یادگیری بهتر -

افزایش وقت استراحت و بازی کردن دانش آموزان در مدارس باعث بهتر شدن رفتار آنان در کلاس های درس خواهد شد. بررسی دانشمندان دانشکده پزشکی آلبرت اینیشتین آمریکا نشان می دهد که کم بودن زمان آزاد برای بازی و استراحت دانش آموزان در مدارس باعث خواهد شد که در کلاس های درس شیطنت و سرپیچی دانش آموزان بیشتر شود. دکتر لیگ وینکور از دانشگاه مریلند آمریکا در این باره به فاکس نیوز گفت: بررسی ها نشان می دهد کودکان به بازی، ورزش و تمرین کردن نیاز دارند تا بتوانند در طی آن تنش های خود را کاهش و قدرت یادگیری خود را افزایش دهند. همچنین استراحت و ورزش کردن به دانش آموزان امکان تخلیه انرژی می دهد و باعث می شود هنگام بازگشتن به کلاس توان تازه ای داشته باشند.با كدامين زبان سخن مي گويي؟ -

رفتار هاي گوناگوني كه از ما سر مي زند آينه تمام نمايي براي نشان دادن شخصيت ماست. به تعبيري بهتر رفتار هاي روزمره ما انعكاس شخصيت واقعي ماست. چنين است كه توجه و دقت كردن به انواع گوناگون رفتاري كه در طول يك روز انجام مي دهيم از اهميت ويژه اي برخوردار است.همایش ملی چالشها و راهکارهای توسعه آی تی در روستا -

یزد، 12 اسفند ماه 1387

   

همایش ملی چالشها و راهکارهای توسعه آی تی در روستا، یزد، 12 اسفند، 8 صبح، سالن شرکت برق7نكته كليدي براي مديران تازه‌كار - شما چه براي اولين بار است كه مدير مي‌شويد و چه قبلاً مدير بوده‌ايد بايد با انتقال به پست جديد محتاطانه برخورد كنيد كه اين با يك برنامه قدم به قدم آغاز مي‌شود. براي اين كار چند توصيه عملي در زير پيشنهاد مي‌شودوام کارآفريني و فناورانه -


دستورالعمل اجرايي حمايت از كارآفرينان در راه‌اندازي كسب و كارهاي فنّاورانه از محل اعتبارات آيين نامه اجرايي بنگاه هاي کوچک اقتصادي زودبازده و کارآفرين


اين دستورالعمل به استناد بند 7 مصوبه دهمين جلسه شوراي عالي اشتغال مورخ 26/4/1386 ابلاغي به شماره ۵۵۹۴۳ مورخ ۱۳۸۶/۵/۷ تهيه و با شماره ۹۹۶۵۱ مورخ 1386/08/19 به دستگاه ها ابلاغ شده است.


پنج مهارت كسب و كار آينده ساز - امروزه در جوامع اطلاعاتی یک شهروند به عنوان انسان عصر اطلاعات، نیازمند یکسری توانائیها می باشد که با کمک آنها بتواند یک کسب و کار را شروع کرده و ضمن هدایت درست آن، موجبات پیشرفت کسب و کار را نیز فراهم کند. این مهارت ها عبارتند از:


كارآفريني چيست؟ - واژه كارآفريني از كلمه فرانسوي Entreprendre به معناي " متعهد شدن " نشاُت گرفته اسـت. بنابـر تعريف واژنامه دانشگـاهي وبستر : كارآفرين كسي است كه متعهد مي شود مخاطره هـاي يك فعاليت اقتصادي را سازماندهي ، اداره و تقبل كند.


راه هاي مقابله با عدم موفقيت - شناخت فرصت ها و محدوديت ها براي تنظيم يك برنامه زمان بندي موثرو كارآمد لازم و ضروري است . دراينجا به برخي موانع اشاره مي شود:


ده توصیه بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک -

نویسنده : Ann Marie Rubertone

کسب و کارهای کوچک بدلیل ماهیتشان نمی توانند از روشهای پر هزینه تبلیغاتی برای معرفی خود و محصولاتشان استفاده نمایند. کدیران بازاریابی این کسب و کارها بایستی بدنبال روشهای کم هزینه تر باشند. در این مقاله سعی شده است که روشهای کم هزینه که الزاما الکترونیکی نیستند ، معرفی شوند.

شما می توانید مشابه این روشها را برای بازاریابی الکترونیکی هم مورد استفاده قراردهید.وب سایت پژوهشی استان یزد -   وابسته به گروه پژوهش سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد با آدرس جدید www.pajouhesh.ir جهت اطلاع رسانی سریعتر در زمینه مسائل تحقیقاتی و پژوهشی استان و ... به روز می شود.

 سازمان بهزیستی استان یزد - لیست اولویت های پژوهشی سال ۸۶ سازمان بهزیستی استان یزد


آدرس: یزد، بلوار دانشجو، مجتمع اداری، جنب اداره پست مرکزی، سازمان بهزیستی استان یزد.

  
يكشنبه
فروردين
1402
06
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
حاضرین در سایت
14 میهمان حاضرند
 
Developed ByMambolearn Team