صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow آقازاده ای که در فضا از پدرش جلو زد!
آقازاده ای که در فضا از پدرش جلو زد! چاپ ارسال به دوست

سپتامبر امسال قرار است در جمع فضانوردان سایوز تی.ام.آ-۱۸ام، یک فضانورد استثنایی راهی ایستگاه فضایی بین المللی شود. او نخستین فضانوردی است که با پدرش هم شغل هستند. الکساندر و سرگئی ولکف هر دو از خلبانی نیروی هوایی به فضانوردی رسیدند.الکساندرولکف ‏در ۲۷ آوریل ۱۹۴۸ درشهر گرلوکا اوکراین به دنیا آمد و بعد از پایان دبیرستان به آموزشگاه خلبانی خارکف رفت و با فارغ التحصیل شدن از آن، در نیروی هوایی شوروی به عنوان خلبان هواپیماهایمیگ-۱۷،ال-۲۹،میگ-۱۵ به خدمت پرداخت.

به دلیل مهارت و توانایی های خاص خود، در ۲۳اوت ۱۹۷۶ از سوی مقامات نیروی هوایی برای سفر به فضا معرفی شد و توانست از مراحل سخت گزینش علمی و عملی بگذرد. او پس از گذراندن دوره آموزش فضانوردی تا ۱۷ سپتامبر ۱۹۸۵ صبر کرد و سرانجام به عنوان فضانورد پژوهشگر با سفینه فضایی سایوزتی-۱۴ به همراه واسیوتین و گرچکو به ایستگاه فضایی سالیوت-۷ سفر کرد و تا۲۱ نوامبر در آن به کار و فعالیت مشغول بود. این سفر ۶۴ روز و ۲۱ ساعت و ۵۲ دقیقه و هشت ثانیه طول کشید. البته قرار بود مدت سفر بیش از این باشد اما به دلیل بیماری واسیوتین آنها مجبور شدند به زمین برگردند.

دومین پرواز الکساندر ولکف از ۲۶ نوامبر ۱۹۸۸آغاز و تا ۲۷ آوریل ۱۹۸۹ ادامه یافت و او که به همراه سرگئی کریکالف و ژان لو کرتین(شهروند فرانسه) با سفینه فضایی سایوزتی.ام-۷ به مجتمع مداری میرپرواز کرده بود ماموریتی را به انجام رساند که ۱۵۱ روز و ۱۱ ساعت و هشت دقیقه و ۲۴ ثانیه طول کشید.

در سومین پرواز، باز هم به عنوان فرمانده سفینه، با سایوزتی.ام-۱۳ ایستگاه فضایی میر سفر کرد. در این پرواز که از دوم اکتبر ۱۹۹۱تا بیست و پنجم مارس ۱۹۹۲ به طول انجامید ۱۷۵ روز و دو ساعت و ۵۱ دقیقه و ۴۴ ثانیه در فضا به سر برد و مدت اقامت فضایی خود را به ۳۹۱ شبانه روز و ۱۱ ساعت و ۵۲ دقیقه رساند.

به گفته سیروس برزو، کارشناس تاریخ کیهان نوردی، الکساندر ولکف در اگوست ۱۹۹۸ زمانی فضانوردی را ترک کرد که تقریبا یک سال قبل از آن، سرگئی ولکف پسرش وارد جرگه فضانوردان شده بود و به این ترتیب پرچم را به او سپرد و اما سرگئی ولکف، متولد اول آوریل ۱۹۷۳ درچوگویف در منطقه خارکف اوکراین است. وی پس از به پایان رساندن دبیرستان کاماروف، در شهرک ستاره‌یی (محل زندگی و آموزش فضانوردان روسیه ) در سال ۱۹۹۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی تامبوف شد و درسال ۱۹۹۵ به عنوان خلبان - مهندس آنرا تمام کرد.

بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده به عنوان خلبان در نیروی هوایی روسیه مشغول به خدمت شد. او بیش از ۵۰۰ ساعت پرواز با هواپیما هایل - ۲۹، ل - ۳۹ ،ایل - ۲۲ ،ایل - ۷۶، تو ۱۳۴ درپرونده دارد.

سرگئی از دسامبر سال ۱۹۹۷ به عنوان نامزد فضانوردی به دانشگاه گاگارین در مرکز آموزش فضانورد آموزش خود را آغاز و درنوامبر ۱۹۹۹ با دریافت مدرک فضانوردی آن را به پایان رساند.

از سپتامبر ۲۰۰۱ تا فوریه ۲۰۰۳ ولکف آموزش تکمیلی به عنوان فرمانده سایوز و مهندسی ایستگاه فضایی بین المللی را به انجام رساند.

چهارم آوریل ۲۰۰۸ وی نخستین تجربه فضایی رابه عنوان فرمانده سایوزتی.ام.آ- ۱۲ آغازکرد. این ماموریت ۱۹۸روزو ۱۶ساعت ۲۰دقیقهایدرایستگاهفضاییبینالمللیتا ۲۴ اکتبر ۲۰۰۸ ادامهداشت. درجریاناینسفر،ولکفدوبارنیزدرفضاراهپیماییکردکهجمعا ۱۲ ساعتو ۱۵ دقیقهطولکشید.

دومین ماموریت مداری او در ۷ ژوئن ۲۰۱۱ باحضور بر عرشهناو کیهانیبه عنوان فرمانده "سایوزتی.ام.آ-۰۲ ام." به همراه ساتوشی فروکاوا و مایکل فاسوم و پرواز به سویایستگاه فضایی بین المللی آغاز گردید. سفینه آنها ۲ روز بعد به طور خودکار به دریچه ورودی بخشراسوتایستگاه فضایی بین المللی لنگر انداخت.

در جریان این پرواز او در ۳ اوت یک راهپیمایی فضاییانجام داد که ۶ساعت و ۲۲ دقیقه به طول انجامید. در جریان راهپیمایی، او یک مجموعه آزمایشگاهی را بر روی بخشی از ایستگاه فضایی به اسم پیرس نصب کرد.

سفر سرگئی ولکف سرانجام در۲۲ نوامبر با فرود سفینه سایوز در نزدیکی شهر ارخالق قزاقستان پایان یافت. به این ترتیب او طی دو سفر فضایی خود ۳۶۵ روز و ۲۲ ساعت و ۳۲ دقیقه و ۱۶ ثانیه را در مدار به سر برد.

وی طی دو سال گذشته وی یک دوره تمرین و آموزش را برای پرواز سوم خود آغاز کرده است. در سفر سوم او که قرار است دوم سپتامبر شروع شود، آندریاس ماگنسن از دانمارک و آیدین آیمبتف از قزاقستان حضور خواهند داشت. این سفر شش ماهه خواهد بود و مدت اقامت مداری او را به بیش از ۵۵۰ شبانه روز خواهد رساند که به این ترتیب رکورد پدرش را در اقامت فضایی خواهد شکست.

یک نکته بسیار جالب در سفر این پدر و پسر فضانورد وجود دارد: هر دو در سومین ماموریت خود با فضانوردی از قزاقستان پرواز خواهند کرد. جالب آن که الکساندر ولکف قرار نبود با تکتار آوباکایروف فضانورد قزاقستان به فضا سفر کند. به دلیل برخی مشکلات و همزمان با بلبشو های فروپاشی شوروی، دولت قزاقستان که می دانست فضانورد آموزش دیده قزاق بعد از دوران شوروی ممکن است دیگر شانسی برای پرواز نداشته باشد و روس ها امکان دارد به او اجازه سفر به فضا را ندهند، سازمان فضایی روسیه را مجبور کرد خارج از برنامه پیش بینی شده، آوباکایروف را در جمع سرنشینان ناو سایوز تی.ام.۱۳ قرار دهد! به این ترتیب پرچم قزاقستان برای نخستین بار به فضا برده شد.

این بار نیز قرار بود سارا براتمن خواننده انگلیسی به عنوان کیهانگرد (توریست فضایی) با ولکف و آندریاسماگنسن به فضا سفر کند اما ناگهان براتمن از پرواز سر باز زد و روسیه مجبور شد آیدین آیمبتف، فضانورد قزاقستان را به جای او بگذارد!

 
 
يكشنبه
فروردين
1402
06
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team