صفحه اصلی arrow نکات علمی پژوهشی arrow اولویت های پژوهشی arrow طيف نگار قابل حمل ساخته شد
طيف نگار قابل حمل ساخته شد چاپ ارسال به دوست

خبرگزاري فارس: طيف نگار قابل حمل با قابليت نمايش در اسيلوسكوپ در فركانس يك مگا هرتز توسط يك مخترع ايراني ساخته شد.


a0463866

جلال الدين صدري در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: مزيت اين دستگاه نسبت به نمونه‌هاي آن كه بيشتر داخلي نيستند به دليل كوچك و سبك بودن و قابل حمل بودن آن است.
وي خاطر نشان كرد: طيف نگار قابل حمل قابليت جايگيري روي يك مولتي متر معمولي و قابليت كار با باتري را دارد و اكثر طيف نگار‌هايي كه وجود دارند به صورت تغذيه دو طرفه كار مي‌كنند اما اين طيف نگار تك تغذيه است.
صدري گفت: از قابليت‌هاي ديگر اين طيف نگار قابل حمل مي‌توان به نمايش روي هر نوع اسيلوسكوپي كه توانايي نمايش نمودار‌ها را دارد توسط يك سلكتور فركانس مركزي اشاره كرد كه در مركز صفحه نمايش روي اسيلوسكوپ مشخص شده را براي فركانس دلخواه تنظيم كنيم.
وي افزود: تنظيم محدوده فركانسي قابل نمايش در صفحه اسيلوسكوپ به گونه‌اي است كه توانايي تفكيك بالايي را براي كاربر فراهم مي‌كند. توان مصرفي دستگاه خيلي كم است تا جايي كه براي راه اندازي و استفاده كامل از آن كل منبع تغذيه 10 ولت است.
صدري گفت: با توجه به فيلتري هم كه روي خروجي آن طراحي شده نويز پذيري اين دستگاه نسبت به دستگاه‌هاي ديگر كم است و از اين دستگاه مي‌توان در آزمايشگاه‌ها و در مهندسي برق استفاده كرد.
وي تصريح كرد: دستگاه‌هايي كه از قبل فقط مورد استفاده دانشجويان كارشناسي ارشد و دكترا قرار مي‌گرفتند هزينه‌هاي بالايي داشتند ولي مي‌توان اين دستگاه را با هزينه‌اي حدود 20 هزار تومان تهيه كرد و كار‌هاي آزمايشگاهي خود را انجام داد.

منبع: فارس

 
 
يكشنبه
فروردين
1402
06
 
منوی اصلی
صفحه اصلی
سوابق علمی - اجرايی
رویدادها و اقدامات
نشریه پارس نامه
مطالب آموزشی
نکات علمی پژوهشی
گالری تصاوير
جستجوی پیشرفته
تماس با ما
 
Developed ByMambolearn Team